České Ghíčko
Znáte přepuštěné máslo neboli Ghí? Používáte ho v kuchyni? Pokud ne, na nic nečekejte a začněte!
Já osobně nedám dopustit na České Ghíčko, které nabízí širou škálu výrobků. Na e-shopu můžete nakoupit různě velká balení klasického, čistého ghíčka - dokonce i v BIO kvalitě. Dále je zde v nabídce koko ghí, kozí ghíčko nebo dokonce ghíčka, která jsou dochucena všemožnými bylinkami či kořením (kotvičníkem, konopím, levandulí, kurkumou, chilli, atd.).
Jako bonus si v e-shopu můžete pořídit Ghítelu - lahodnou, nugátovou dobrotu, která je vyrobena pouze z arašídů, medu, kakaka a ghíčka. V nabídce je buď sklenička o objemu 230ml s praktickou dřevěnou lžičkou nebo rovnou litrový kyblíček. Doporučuji rovnou koupit větší balení. Ghítele je těžce návyková - s palačinkami, lívanci nebo jen tak ke kousku čerstvého pečiva je neodolatelná.
Pokud nemáte rádi nákupy přes internet, navštivte kamenné prodejny se zdravou výživou nebo vyrazte na některý s food festivalů, které se konají po celé České republice a je možné, že i tam narazíte na stánek s Ghíčkem.
Přepuštěné máslo
Přepuštěné máslo má kořeny v Indii. S pojmem Ghí se můžeme setkat ve spojitosti s ajurvédou, což je velmi stará indická medicína. Ta považuje tohle máslo, díky svým účinkům pro zdraví, za elixír života. Dle Ajurvédské medicíny napomáhá:
- trávení,
- na rozdíl od klasického másla, ačkoliv se z něj vyrábí, nezvyšuje hladinu cholesterolu, ale naopak ji může snižovat,
- vyživuje nervové buňky,
- podporuje učení,
- posiluje látkovou výměnu a obranyschopnost,
- napomáhá k detoxikaci těla,
- má omlazující a hojivé účinky - ghíčko lze tedy použít nejen v kuchyni, ale i zevně k hojení drobných ran.
Výhody přepuštěného másla
Přepuštěné máslo ve skutečnosti není žádnou novinkou. V receptech Magdaleny Dobromily Rettigové se často setkáme s pojmem "přepuštěné máslo". Běžně ho používaly i naše prababičky, babičky. Tím, že si "obyčejné" máslo zpracovaly na to přepuštěné, prodloužili jeho životnost.
Ghí má lahodnou, máslovou chuť, je dobře stravitelné a hlavně - nepřepaluje se! Má velmi vysoký kouřový bod, až 250 °C. Během zahřívání tak nevznikají nestravitelné toxické látky. Obsahuje vitamín A, B3, E a mnoho minerálů.
Ghí je také vhodné pro lidi, kteří trpí intolerancí na mléčné výrobky. Při přepuštění se máslo vyčistí od mléčných bílkovin.
Další výhodou je, že jej nemusíme skladovat v lednici. Bez problémů vydrží při pokojové teplotě i několik měsíců.
O tom jak se takové lahodné máslíčko vyrábí si můžete přečíst třeba zde.
Použití v kuchyni
Ghí lze používat jak v teplé tak studené kuchyni. V teplé kuchyni ho využijeme všude tam, kde bychom použili jakýkoliv jiný tuk.
- Ghí je ideální na smažení
- Dá šmrnc vaší polévce i omáčce.
- Dušená zelenina na Ghí je bezkonkurenční.
- Při pečení lze Ghíčkem nahradit všechny margaríny a máslo.
- Lze i namazat na chléb a jíst za studena.
Zdroj fotografií: České Ghíčko